Back to Top

2009 SINBA Award Winners

SINBA Awards were presented Saturday night by Awards Committee Chair Laura Gibbs and INBA President Jim Gee:   


Outstanding Hard Television Program:

1st - "Your Vote: Election Night '08"  Illinois State University
2nd - "EIU Newswatch Election Coverage" Eastern Illinois University
3rd - "UI-7 News 2008 Election Coverage"  University of Illinois
 
Outstanding Soft Television Program:

1st - "Hometown Treasures" University of Illinois

2nd - "T.C. 24/7" Illinois State University 

 
Outstanding Sports Television Program:
1st - "Saluki SportsView" Southern Illinois University-Carbondale

2nd - "NIU SportsNight" Northern Illinois University

3rd - "The Lineup" Illinois State University
  
Outstanding Television Newscast:
1st - "UI-7 News" University of Illinois
2nd - "River Region Evening Edition" Southern Illinois University-Carbondale
3rd - "EIU Newswatch" Eastern Illinois University

 
Outstanding Television News Reporting:
1st - Chip Brewster - Illinois State University
2nd - Katherine Rufener - Eastern Illinois University

3rd - Zlatko Filipovic - Southern Illinois University-Carbondale
 
Outstanding Television Sports Reporting:
1st - Andrew Barra - Illinois State University
2nd - Aaron Kirn- Southern Illinois University-Carbondale
3rd - Ross Rowling - Southern Illinois University-Carbondale 
 
Outstanding Videography:
1st - Zlatko Filipovic - Southern Illinois University-Carbondale
2nd - Jason Boyer - Illinois State University
3rd - Brian Spengel - Southern Illinois University-Carbondale
 
Outstanding Hard Radio Program: No entries
 
Outstanding Soft Radio Program:
1st - Alex Heuer - Western Illinois University
2nd - Tommy Self, Johnny Sole, Tom Niemiera, Mike Benson - Southern Illinois University-Carbondale
 
Outstanding Radio Newscast:
1st - UI-7 Radio News - University of Illinois
2nd - Alex Heuer - Western Illinois University
 
Outstanding Radio News Reporting:
1st - Nick Wilkens - Western Illinois University
2nd - Alex Heuer - Western Illinois University
3rd - Leslie Picker - University of Illinois

Outstanding Radio Sports Reporting:
1st - John Twork - Eastern Illinois University 
2nd - CeCe Marizu - University of Illinois
3rd - Tommy Self - Southern Illinois University-Carbondale
 
Outstanding Radio Sports Play-by-Play:
1st - Patrick Erickson - Southern Illinois University-Carbondale
2nd - John Twork - Eastern Illinois University
 
Outstanding Use of Sound:
1st - Alex Heuer - Western Illinois University
2nd - Zlatko Filipovic - Southern Illinois University-Carbondale
3rd (tie) Jackie Shannon - University of Illinois
Steve Suess - Illinois State University
 
Overall Graduate Performance: no winning entry

 

Jim.Gee's picture
ABOUT THE AUTHOR